Podologia - co to jest?
Wiesz, że w trakcie Twojego życia, Twoje stopy pokonają prawdopodobnie dystans równy aż trzykrotnemu okrążeniu Ziemi? Nie ma się zatem co dziwić, że od czasu do czasu mogą domagać się profesjonalnej opieki. I właśnie tutaj wkracza podologia. Dlaczego taka specjalizacja jest tak ważna dla Twojego zdrowia i komfortu? Czego dokładnie dotyczy? Komu jest polecana? Aż wreszcie - w jaki sposób warto pielęgnować stopy.
Definicja, przeznaczenie, badania i zabiegu z zakresu podologii. Chcesz poznać tę dziedzinę od podszewki? Zapraszamy do lektury!
Czym jest podologia?
Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Jej historia sięga daleko, bo aż do starożytnego Egiptu. Jednak forma podologi, którą obecnie znamy, narodziła się zdecydowanie później, bo dopiero w XIX wieku w USA. Do Polski dotarła niedawno. Pierwsze gabinety podologiczne zaczęły pojawiać się na mapie naszego kraju w latach 90tych.
Skąd w ogóle pochodzi to słowo? Termin "podologia" pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: "podos", czyli stopa oraz "logos" oznaczającego naukę.
Choć sama nazwa może być myląca - ta dziedzina medycyny wcale nie skupia się wyłącznie na stopach. W kręgu jej “zainteresowań” znajdują się również: paznokcie oraz stawy skokowe. Można powiedzieć, że to stanowi połączenie kosmetologii, dermatologii, ortopedii oraz diabetologii.
Jakimi obszarami zdrowotnymi zajmuje się podologia?
Nowoczesna podologia stanowi sprawdzoną odpowiedź na większość dolegliwości stóp. Do najczęstszych, które znajdują się w takim “katalogu” zainteresowań tej dziedziny, zaliczamy:
● Problemy skórne (nadmierne rogowacenie, pękające pięty).
● Problemy z paznokciami (grzybica, wrastające paznokcie).
● Problemy z deformacjami stóp (haluksy, palce młotkowate).
Po wsparcie podologiczne bardzo często sięgają diabetycy, w przypadku których zdrowie i higiena stóp bardzo często wpływa na ogólne zdrowie całego organizmu.
Kto pracuje w podologii?
Specjalistami, którzy świadczą tego typu usługi, nazywamy po prostu… podologami. Osoby wykonujące ten zawód muszą mieć za sobą specjalistyczne studia lub kursy medyczne. W gronie podologów bardzo często nie brakuje osób, które mają już wykształceniem medyczne lub kosmetologiczne.
Podolog może wykonywać nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale także zabiegi lecznicze, co odróżnia go, chociażby od kosmetyczki.
Najpopularniejsze badania i zabiegi podologiczne - przykłady
W gabinetach podologicznych wykonuje się szereg zabiegów - od podstawowej diagnostyki po zaawansowane procedury lecznicze.
Praktycznie każdy pacjent zaczyna swoją “przygodę” od wywiadu oraz badania. Na ich podstawie eksperci dopasowują odpowiednie działania, wśród których najpopularniejsze to m.in. usuwanie odcisków i modzeli, a także wzrastających paznokci.
Kto powinien korzystać z zabiegów podologicznych?
Najczęstszymi pacjentami goszczącymi w gabinetach podologów jest grupa ludzi, które najczęściej mogą mierzyć się z problemami ze swoimi stopami. Zaliczamy do nich szczególnie: osoby starsze, diabetyków, a także sportowców.
Jednak z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć jedno. Otóż, po tego typu usługi powinien sięgnąć każdy, kto skarży się na jakikolwiek dyskomfort związany ze stopami. W końcu, w myśli powszechnej zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Przyszłość i perspektywy stojące przed podologią
Podologia, zresztą jak wiele innych dziedzin (niekoniecznie związanych z medycyną) - rozwija się w zawrotnym tempie. To już nie tylko trudna, żmudna praca - wymagająca wyłącznie manualnych zdolności. Przeciwnie! Obecnie coraz więcej gabinetów testuje innowacyjne metody - wykorzystujące m.in. diagnostykę 3D, a nawet - spersonalizowane ortezy drukowane w technologii 3D. Intensywny rozwój dotyczy również samych materiałów wykorzystywanych w procesach leczenia.
Szukasz produktów podologicznych, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie stóp?
Odwiedź internetowy sklep PodoNAILS, w którym czeka na Ciebie wiele profesjonalnych produktów do pielęgnacji, ochrony i leczenia stóp. Zapewniamy dostęp do takich rozwiązań, jak: kremy i maści do stóp, opatrunki i wiele więcej. Naszymi klientami są zarówno osoby, którym zależy na szybkim powrocie do sprawności, jak i sami specjaliści - podolodzy, którzy chcą oferować swoim pacjentom najlepsze możliwe rozwiązania.