Grzybica paznokci stóp - czym jest i jak ją leczyć?
Przyczyny, objawy, środki.Być może mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale… grzybica paznokci stóp to całkiem popularny problem zdrowotny, z którym każdego roku mierzy się prawie co dziesiąty Polak. Wielu wydaje się, że to tylko kwestia estetyki, jednak warto pamiętać, że to przede wszystkim problem zdrowotny, który wymaga szybkiego i skutecznego leczenia.
Skąd się bierze, czym przejawia, a wreszcie - jak sobie z nią poradzić? Wszystkie kluczowe informacje znajdziesz w tym przewodniku.
Grzybica paznokci stóp - co to takiego? Jakie są jej najczęstsze objawy?
Grzybica paznokci stóp (tzw. onychomykoza) to uporczywa infekcja, która może dotykać nawet 8 - 14% dorosłej populacji Polaków. Najczęściej występuje u osób po 60 roku życia. Tego typu zakażenie jest wywoływane przeważnie przez dermatofity. Choć czasem stoją za nim również drożdżaki lub pleśnie.
Pierwsze objawy grzybicy paznokci stóp są dość subtelne. Paznokcie robią się matowe, a ich kolor - przebarwia się na biało lub żółto. Z biegiem czasu płytka paznokciowa staje się grubsza. Jednocześnie traci swoją strukturę, może się kruszyć oraz rozdzielać.
W zaawansowanych stadiach grzybicy - paznokieć może całkowicie zmienić swój kształt oraz kolor (na brunatny lub czarny). Zmiany zwykle postępują powoli i systematycznie. Najpierw są widoczne na brzegu paznokcia, a następnie sukcesywnie przemieszczają się w kierunku jego nasady.
Jak powstaje grzybica paznokci stóp? Przyczyny.
Za powstanie grzybów odpowiadają przede wszystkim warunki, które sprzyjają ich rozwojowi. Mowa tu przede wszystkim o wysokiej wilgotności oraz podwyższonej temperaturze. Stąd szczególnie narażonymi na pojawienie się grzybicy paznokci u nóg, są:
● Sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia.
● Osoby regularnie chodzące w gumiakach, kaloszach lub innym obuwiu, które ogranicza cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.
Ponadto, prawdopodobieństwo pojawienia się grzybicy rośnie wraz z wiekiem, chorobami oraz osłabieniem organizmu. Stąd bardzo często zmagają się z nią m.in. seniorzy, osoby chore oraz diabetycy.
Na końcu listy znajdują się uwarunkowania środowiskowe. Grzybica jest zaraźliwa. Dlatego każda wizyta na basenie, siłowni, a nawet u kosmetyczki - wiąże się z pewnym ryzykiem.
Czy grzybica na paznokciach u stóp jest zaraźliwa?
Można powiedzieć, że jest to dość podstępny intruz, który uwielbia "podróżować" między ludźmi.
Dobra wiadomość jest taka, że grzyby przenoszą się głównie poprzez kontakt z zakażoną powierzchnią lub przedmiotami osobistymi. Najłatwiej “złapać” je na basenie, w saunie, szatni czy publicznej toalecie. Z kolei w domu może rozprzestrzeniać się poprzez wspólne używanie ręczników, skarpetek czy przyrządów np. pielęgnacji.
Jak temu przeciwdziałać? Nosić klapki, wycierać się WŁASNYM ręcznikiem i regularnie dbać o swoją higienę.
Dlaczego nie wolno jej bagatelizować? Powikłania nieleczonej grzybicy paznokci stóp.
Nieleczona grzybica paznokci stóp to nie tylko problem kosmetyczny. Przeciwnie! Można wręcz rzec, że to “tykająca bomba”. Zasada jest prosta: jeśli ignorujesz jej pierwsze symptomy - z łatwością rozprzestrzeni się na pozostałe paznokcie, skórę stóp, a nawet paznokcie rąk.
Taka choroba jest szczególnie groźna dla osób z osłabioną odpornością czy diabetyków. Może bowiem prowadzić do poważnych powikłań, zakażeń, jak również - utrudniać gojenie się ran.
W najbardziej skrajnych przypadkach infekcja grzybicza stóp może doprowadzić do kompletnego zniszczenia płytki paznokciowej.
Leczenie grzybicy paznokci stóp - jak to robić? Metody.
Proces leczenia grzybów na paznokciach stóp można podzielić na kilka etapów.
● Pierwszy, gdy choroba jest w początkowym stadium, może polegać na przyjmowaniu leków przeciwgrzybicznych - stosowanych miejscowo. Najczęściej poleca się preparaty przeciwgrzybicze (np. lakiery, maści). W zależności od stopnia zaawansowania - taka terapia może trwać kilka miesięcy.
● W zaawansowanych przypadkach grzybicy - popularniejszą metodę stanowi połączenie preparatów nakładanych miejscowo oraz leków doustnych.
● Alternatywę dla powyższych stanowi innowacyjna terapia laserowa, która może przyspieszać proces leczenia. Jednak, aby była skuteczna, wymaga zastosowania co najmniej kilku sesji.
Ważne: nieleczona grzybica rośnie w siłę. Z czasem może stawać się odporna na standardowe metody, co mocno utrudnia pozbycie się tego problemu.
Domowe sposoby na grzybicę
Czy da się walczyć z grzybicą “na własną rękę”? Jasne! Sprawdzonymi sprzymierzeńcami są, chociażby olejek z drzewa herbacianego oraz oregano. Oba słynące ze swoich przeciwgrzybiczych właściwości. Popularne są również kąpiele stóp w occie jabłkowym czy roztworze sody oczyszczonej.
Musisz jednak pamiętać o jednym - takie domowe metody mogą Cię wesprzeć, ale pod żadnym pozorem nie powinny zastępować procesu profesjonalnego leczenia.
Diagnostyka grzybicy - kiedy udać się do lekarza?
Nasza rada: działaj od razy, gdy tylko dostrzeżesz pierwsze zmiany na Twoich paznokciach. Każdy dzień zwłoki i odkładania wizyty u specjalisty działa na Twoją niekorzyść. Szybsza diagnoza znacznie przyspiesza proces leczenia!
Podolog przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, dokładnie obejrzy wszelkie zmiany na paznokciach, wykonana niezbędne badania, a następnie - zaproponuje dopasowaną i efektywną metodę leczenia.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać jej nawrotom?
Zapobieganie grzybicy paznokci to prawdziwa sztuka zachowywania równowagi pomiędzy dobrymi nawykami a zdrowym rozsądkiem. Absolutny fundament stanowi właściwa higiena Twoich stóp. Myj je codzienne i dokładnie osuszaj. Liczy się również to, co na nie zakładasz. W związku z tym - staraj się wybierać “oddychające” skarpetki z naturalnych surowców (np. bawełny), które będą prane po każdym dniu noszenia.
Zwróć uwagę na jakość swojego obuwia. Jeśli możesz - wybieraj to wyższej jakości. Powinno być wykonane z solidnych materiałów, a dodatkowo - zapewniać odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza.
Jeżeli korzystasz z miejsc publicznych (siłownie, baseny, sauny itp.) - nigdy nie poruszaj się na boso i zawsze zakładaj obuwie ochronne (klapki).
Szukasz produktów, które pomogą Ci poradzić sobie z grzybicą?
W naszym sklepie e-podoNAILS znajdziesz kompletną gamę profesjonalnych produktów do walki z grzybicą paznokci. W ramach asortymentu oferujemy szerokie spektrum sprawdzonych preparatów przeciwgrzybiczych, jak i szereg innych produktów, dzięki którym zadbasz o zdrowie i kondycję swoich paznokci. Lakiery, maści, żele i wiele więcej - to tylko kilka przykładów.
P.S. Jeśli nie wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze - nasi podolodzy chętnie udzielą Ci fachowego wsparcia!