Charakterystyczne spękania widoczne na piętach to bardzo powszechny problem, z którym (według różnych szacunków) - może się mierzyć nawet 1/4 dorosłych Polaków. Choć niektórzy starają się go zbagatelizować - warto zdawać sobie sprawę z tego, że może on skutecznie utrudnić życie (w tym: chodzenie, powodować ból), a w skrajnych przypadkach - prowadzić nawet do znacznie poważniejszych powikłań.
Jakie są przyczynach pękających pięt? Jak wyglądają domowe sposoby i profesjonalne metody ich leczenia? Zostań z nami jeszcze przez chwilę, a przekonasz się, że rozwiązanie tego problemu leży w zasięgu Twoich rąk.
Pękające pięty - czym są?
Kogo dotyka ten problem?Spękana powierzchnia pięt nie jest jedynie problemem natury estetycznej. To przede wszystkim wyzwanie zdrowotne, które szczególnie nasila się zimą oraz latem. Właśnie w tych okresach skóra stóp (i nie tylko) jest narażona na ekstremalne temperatury (zimno i gorąco), a także - wysuszenie.
Problem ten może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie - m.in. powodując ból podczas poruszania się, a w skrajnych przypadkach - doprowadzać nawet do infekcji. Co ciekawe, częściej skarżą się na to:
● kobiety po 40 roku życia,
● osoby z nadwagą,
● osoby spędzające dużo czasu w pozycji stojącej
Przyczyny spękanych pięt. Co powoduje tę dolegliwość?
Na powstanie charakterystycznych pęknięć na stopach wpływa wiele czynników - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
● Do zewnętrznych z powodzeniem możemy zaliczyć: niewłaściwą pielęgnację, noszenie nieodpowiedniego obuwia oraz długotrwałe wystawianie na działanie niekorzystnych czynników (wysokie i niskie temperatury, środki chemiczne itp.).
● Czynniki wewnętrzne to z kolei: nieodpowiednie nawilżenie organizmu, niedobory kwasów omega-3 i witamin (m.in. A, E i D), a także zaburzenia hormonalne.
Niedobór witamin
Jak już wspomnieliśmy - o zdrowiu Twoich pięt decyduje odpowiednia suplementacja, w której szczególną rolę odgrywają witamin z grup:
● A (wspiera regenerację naskórka),
● E (działa jak naturalny przeciwutleniacz),
● D (reguluje proces rogowacenia skóry).
Istotny jest również udział cynku. Niedobór któregokolwiek z w/w składników może doprowadzać nie tylko do powstawania pęknięć, ale również - suchości na całym ciele.
Cukrzyca
Na problem pękających pięt w szczególności mogą narzekać diabetycy. Aczkolwiek, w ich przypadku nie jest to jedynie problem natury kosmetycznej. Przeciwnie - może nieść za sobą poważne konsekwencje i zagrożenie dla zdrowia. Dlaczego? Już wyjaśniamy!
Podwyższony poziom cukru we krwi wpływa na stan skóry. Sprawia, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia, a powstałe rany - goją się zdecydowanie wolniej. Nawet mała rana bądź pęknięcie może przerodzić się w coś poważniejszego i doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Stąd tak ważne są regularne badania, konsultacje oraz efektywna pielęgnacja stóp.
Pękające pięty w ciąży - czy to powód do zmartwień?
Spękane pięty to także popularny problem, które dotyka kobiet w ciąży. Jednak uspokajamy - w znakomitej większości przypadków to tzw. stan przejściowy, który jest podyktowany zwiększoną masą ciała oraz zmianami hormonalnymi.
Jeżeli chcesz zminimalizować jego skutki i jak najszybciej wrócić do siebie po porodzie - polecamy:
● Odpowiednią pielęgnację - koniecznie przy pomocy naturalnych produktów (olejów i maseł).
● Wygodne obuwie - w którym czujesz się swobodnie.
Jak leczyć pękające pięty?
Jeżeli leczenie spękanych pięt ma przynieść namacalne efekty - musisz działać systematycznie i to na kilku frontach.
● Po pierwsze - podstawą Twoich działań jest codzienna pielęgnacja przy użyciu masła, maści, balsamów oraz kremów do stóp.
● Po drugie - dbaj o o ich powierzchnię - regularnie pozbywając się martwego naskórka.
Możesz również sięgnąć po bardziej tradycyjne - domowe sposoby walki ze spęknięciami. Skuteczną maseczkę przygotujesz z miodu, oliwy i soku z cytryny. Świetnie sprawdzają się również kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu jabłkowego.
Jeżeli te metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów - rozważ wizytę w profesjonalnym gabinecie podologicznym, w którym skorzystasz z zabiegów, które szybko przywrócą Twoim piętom gładkość.
Skuteczna profilaktyka, czyli jak zapobiegać pękaniu pięt?
Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko pojawienia się tego rodzaju problemów - stosuj się do poniższych zasad:
● Dopilnuj, aby Twoje stopy były regularnie nawilżane.
● Noś wygodne buty i przewiewne skarpety (najlepiej z bawełny).
● Dbaj o nawodnienie organizmu.
● Stosuj zbilansowaną dietę, która jest bogata w niezbędne witaminy i minerały.
Kiedy warto udać się z nimi do lekarza?
Problem pękających pięt może być pierwszym sygnałem poważniejszych schorzeń. Natychmiastowa wizyta u podologa jest konieczna zalecana w sytuacjach, w których pęknięciom towarzyszy ból, stan zapalny lub krwawienie, a także nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie wokół pęknięć oraz brak poprawy mimo regularnej pielęgnacji przez 2-3 tygodnie.
Zachowanie szczególnej czujności zalecamy diabetykom oraz osobom, które mają obniżoną odpornością.
Jakich produktów używać do pielęgnacji suchych i spękanych pięt?
Jeśli szukasz sprawdzonych produktów, które zminimalizują lub całkowicie uwolnią Cię od problemu spękanych pięt - koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu online. Czeka tam na Ciebie wiele produktów, w tym dedykowane rozwiązania do regeneracji pękających pięt.