Haluksy na stopach - co to? Objawy i leczenie.
Nasz duży palec u stopy czasem lubi "zbaczać z kursu" i… choć brzmi to jak początek żartu - haluksy stanowią bardzo poważny problem.
Dlaczego powstają, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób skutecznie sobie z nimi poradzić? Wszystkie kluczowe informacje (od definicji, poprzez objawy, aż po profilaktykę i leczenie) znajdziesz tutaj.
Czym jest haluks (paluch koślawy)?
Haluks (hallux valgus) to postępująca deformacja pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, w której duży palec stopy stopniowo odchyla się w kierunku pozostałych palców. W jego wyniku na wewnętrznej stronie stopy powstaje charakterystyczne zgrubienie. Szacuje się, że ten właśnie problem może dotykać ponad 20% populacji dorosłych będących przed 65 rokiem życia. W przypadku seniorów odsetek jest jeszcze większy i nierzadko przekracza nawet 35% seniorów. Co ciekawe, kobiety są blisko 10x bardziej narażone na rozwój haluksów niż mężczyźni.
Skąd się biorą? Przyczyny powstawania haluksów
Na rozwój haluksów wpływa kilka kluczowych czynników. Jednym z winowajców są predyspozycje genetyczne związane z budową stopy. Jeśli ktoś z Twoich bliskich miał bądź ma haluksy - istnieje spora szansa, że Ty również będziesz się zmagać z tym problemem.
Ryzyko pojawienia się tej dolegliwości zależy również od czynników zewnętrznych, na które masz wpływ. W szczególności zaliczamy do nich:
● noszenie nieodpowiedniego obuwia (np. wysokich obcasów i wąskich czubków)
● nadwagę
● wielogodzinną pracę wykonywaną na stojąco
● choroby wpływające na stawy, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów
Jakie je rozpoznać? Objawy i diagnostyka haluksa
Pierwsze "sygnały ostrzegawcze" przyjmują raczej subtelne i małodostrzegalne (przez co też często bagetelizowane) zmiany w wyglądzie stopy. Duży palec zaczyna delikatnie przesuwać się w kierunku swoich "sąsiadów". Dodatkowo, pojawia się niewielki guzek po wewnętrznej stronie stopy, który z biegiem czasu staje się bolesny - zarówno przy dotyku, i w trakcie chodzenia.
Znamiennym symptomem są również problemy z dopasowaniem butów. Diagnozę pt. "czy jest to haluks, czy nie" może potwierdzić zazwyczaj ortopeda lub podolog. Do tego celu niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznego badania klinicznego, a także wykonanie zdjęcia RTG.
Jak leczyć haluksy?
Leczenie haluksów przypomina nieco układanie puzzli - wymaga dopasowania odpowiedniej metody do stadium zaawansowania deformacji. Na wczesnym etapie świetnie sprawdzają się wkładki ortopedyczne i specjalne ćwiczenia wzmacniające stopy. Z kolei w trudniejszych i bardziej zaawansowanych przypadkach - pomocne mogą okazać się takie rozwiązania, jak: korektory, stabilizatory, a nawet zabiegi fizjoterapeutyczne.
Jeśli i te metody zawiodą - konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Do najczęstszych zabiegów należą:
● Osteotomia – zabieg przecięcia i ustawienia kości.
● Artroplastyka – rekonstrukcja stawu.
● Artrodeza – unieruchomienie stawu w prawidłowej pozycji.
Ile kosztuje leczenie haluksów? Porównanie cen (NFZ i prywatnie)
Koszty leczenia haluksów mogą znacząco się różnić. Wpływa na nie stopień zaawansowania dolegliwości, a co za tym idzie - rodzaj terapii.
Najtańsze są profesjonalne korektory, które zakupisz już za kwotę od 50 do 150 złotych. Nieco droższe są wkładki ortopedyczne, na które wydasz około 100 - 300 złotych.
Najdrożej wypada zabieg, który może wynieść nawet kilka tysięcy złotych (średnio 5000 - 10000 za jedną stopę), a wraz z nim - kilkaset złotych miesięcznie na rehabilitację.
Najtańsze jest skorzystanie ze świadczeń w ramach NFZ. Aczkolwiek, ten krok wymaga cierpliwości. Średni czas oczekiwania "w kolejce" wynosi 2 - 3 lata.
Jak zapobiegać deformacji, czyli profilaktyka haluksów
Z pewnością znasz to powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Musisz wiedzieć, że pasuje ono jak ulał także do problemu haluksów. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia - zadbaj o swoje obuwie. Powinno być dopasowane, z szerokim przodem oraz niewielkim obcasem.
Innymi czynnikami, które mogą ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się "koślawego palucha", są:
● regularne ćwiczenia stóp,
● utrzymanie prawidłowej wagi ciała,
● unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.
Porada: jeśli w Twojej rodzinie występowały już haluksy - pamiętaj, aby regularnie konsultować się z podologiem lub ortopedą.
Chcesz pozbyć się haluksów? Sprawdź te produkty.
Zapraszamy do naszego sklepu podologicznego online. To właśnie w e-podonails czeka na Ciebie szeroki wybór akcesoriów i innych produktów, które pomogą Ci w skutecznej walce z haluksami stóp. Jeżeli przed dokonaniem wyboru chcesz się poradzić - żaden problem! Już teraz zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi podologami.